Elektrik Ve Devreleri

Elektrik bir çevresel olaydır. Doğadaki elektrik yüklerinin birbirleri ile etkileşimleri sonucu oluşur. Dünyada elektrikle ilgili çalışmalar 600’lü yıllara kadar dayanır. O günden beri insanlık elektrikle ilgili çalışmalar yapa gelmiştir.

Çok eski tarihlerden beri elektrik üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Buna rağmen 19. yüzyıldan itibaren bir bilim ve mühendislik dalı hâline getirilebilmiş. Sanayi devriminin oluşmasına zemin hazırlamıştır.

Bu şekilde günümüz teknolojisinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.
Bu gün elektrik insanlık için vazgeçilmez bir nimettir. Değişen dünyada aydınlatmadan ısıtma ve soğutmaya; telefondan bilgisayara  aklımıza gelebilecek her türlü elektronik üründe elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrik Devreleri

Elektrik devresi, kaynağından hareket eden elektriğin alıcıdan geçip tekrar üretece döndüğü kapalı sistemlere denir. Bu devreyi oluşturan bazı parçalar vardır.

Elektrik Devresi Elemanları

Üreteç: Elektrik enerjisini üreten elemandır. Elektriğin üretildiği yerdir.

Sigorta: Elektrik devresinin koruyucusudur. Devreyi yüksek akımların zararlarından korur.

Anahtar: Elektrik devresini açıp kapatmaya yarar. Anahtar açıldığında akım kesilirken kapatıldığında elektrik akımı üretilir.

İletken: Elektrik akımının üzerinden geçtiği yoldur. Akımın alıcıya ulaşmasını sağlamaktadır.

Alıcı: Elektriğin ısı, ışık gibi durumlara dönüşümünü sağlayan son elemandır.

Elektrikte Devre Çeşitleri 

Açık devre: Elektrik devresinin geçeceği  yolların kapalı  olduğu anlamına gelir. İletimsizlik halidir. Bir temassızlık, kopukluk söz konusudur. Sigorta atması, bağlantı kopukluğu, bağlantı hatası, üretici yada alıcı arızaları bu duruma örnek teşkil eder.

Kapalı devre: Anahtar kapalı durumda iken elektriğin alıcıya sorunsuz ulaşması halidir. Elektrik devreleri çalışıyor demektir. Akım devam ediyor demektir. Açık devrenin tam zıddıdır.

Kısa devre: İletkenlerin alıcıya varmadan kesişmesi demektir. Elektrik devresinde anahtar kapalı iken akım farklı yoldan devresini tamamlarsa bu duruma denir. Bu halde elektrik devresi çalışmamaktadır. Sorun giderilmeden akım gerçekleşmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir