Diksiyon Eğitimi Nasıl Olur?

Diksiyon Nedir?

Günümüzde bireyler kişilerle iletişim kurarken zorluk çekmeye başladı. Bunun birçok nedeni olabilir. Diksiyon bozukluğu, kelime yetersizliği, kelimeleri yanlış yerlerde kullanım gibi sıkıntılar yaşanıyor. İnsanlar artık anlaşılmamaktan korkuyor çünkü kendini ifade etmede yetersiz kalıyor. Kişi konuşurken ikna kabiliyeti kuvvetli olabilir lakin kelime bilgisi yoksa onun bilgisi bir anlam ifade etmez. Aynı anlama gelen kelimeleri aynı cümle içerisinde kullanınca ortaya anlatım bozukluğu çıkıyor bu da pratik konuşmayı engelliyor. İşte diksiyon da bu sıkıntıları gidermek, sorunları ortadan kaldırmak, var olan kabiliyeti daha da geliştirmek amacı güden bir eğitim türü, bir nevi kişisel gelişim alanı da diyebiliriz.

Diksiyonun Amacı Nedir?

Herkes konuşma yetisine sahip olabilir. Ama bir, güzel konuşmak vardır bir de tabir yerindeyse pata küte konuşmak vardır. İkincisi tercih edildiğinde genelde bir şey anlaşılmıyor. Etkili bir iletişimin yolu diksiyondan geçmektedir. Lisana uygun, kelimeleri doğru telaffuz ederek konuşmak diksiyonun amaçları arasında yer alıyor.

Topluluk Önünde Konuşmak ve Diksiyon

Bugün insanların en büyük sıkıntısı bir kitle, topluluk önünde konuşmaktır. Bunun en büyük sebebini de iletişim eksikliği, heyecan gibi faktörler oluşturuyor. Eğer diksiyon becerisine sahipseniz topluluk önünde konuşmak sizin için bir kabustan, zevke dönüşebilir. Eğer korkunuzu yenerseniz gerçekten zevkli bir iş olduğunun farkına varacaksınız. Topluluk önünde konuşmak için sesinizi etkili bir biçimde kullanmak  önem arz ediyor. Herkes bir şey söyler lakin bunu etkili bir biçimde söylerseniz beğenilebilirsiniz. Diksiyon burada da önemli bir sanat olarak karşımıza çıkıyor. Bu becerilere sahip olmanın yolu iyi bir diksiyon eğitiminden geçmek olacaktır.

Diksiyon Kuralları Nelerdir?

Hitabet sanatının, yani diksiyonun da her alanda olduğu gibi kuralları, kaideleri vardır. Bunlara riayet edildiğinde gerçekten amaca ulaşılmış olur. Kurallar şöyledir ;
1)Sesin tonunun doğru yerde ve doğru biçimde kullanılması,
2) Artikülasyon,
3) Tonlama şekli, hece ve kelime vurguları,
4) Söylem şeklinin bozukluklarını ortadan kaldırmak.

Gibi birkaç kural bizleri bekliyor. Bu kuralları nelerdir?
Ses, iletişimde en önemli araçtır. Çünkü ses olmadan konuşma olmaz. Konuşmanın gereklerinden biridir. Doğru yerde sesinizi yükseltmek doğru yerde alçaltmak hitabetin gereğidir. Siz fazla önemi olmayan bir şey söylerken sesinizi yükseltirseniz ya da önemli bir şey söyleyecekken ses tonunuzu düşürürseniz konuşmanızdaki asıl mesaj alınamayabilir.
Artikülasyon ise, kelimelerin telaffuzudur. Kelimeleri kullanırken harfleri yutmamak tam anlamıyla duyurmak anlamlarına gelmektedir. Yine diksiyonda önemlidir.
Tonlama şekli, hecelerin vurgulamaları kelimenin önemini anlatır.
Söylem bozuklukları da artikülasyona benzer bir anlam taşımaktadır. Mesela, “Beyefendi” yerine “Beyfendi” demek gibi.

Diksiyon Eğitimi Nasıl Olur?

Diksiyon eğitimi çeşitli kurslar, halk eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Online olarak ta verilen eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Yeter ki yukarıda verilenlere uyun, eğer uyarsanız böylece başarı mümkün olur.

“Diksiyon Eğitimi Nasıl Olur?” hakkında 2 yorum

 1. Merhabalar,

  Özellikle sinirli olduğum zamanlar diksiyon diye birşey kalmıyor. Sizin de tabiriniz de olduğu gibi pata küte konuşuyoruz. Bunun için bir tavsiyeniz var mı ya da bunu minimuma nasıp düşürebiliriz.

  1. merhaba,
   öncelikle öfke ve sinir kontrollerimizi dengelememiz gerekiyor. mutlaka bunun içinde bir yazı yayınlamayı planlıyorum.
   Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir