Çocuğuma Nasıl Özgüven Kazandırabilirim

İstenir ki her çocuk özgüven sahibi olsun. Özgüveni olan çocuklar sevgi dolu olurlar. Ve yeteneklerini benimser, geliştirirler. İleride büyüdüklerinde haklarını savunabilen, kişisel alanı olan, değer vermeyi bilen bireyler olurlar.

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek

Ona şart sunmadan sebep göstermeden sadece kızınız ya da oğlunuz olduğu için sevdiğinizi belli edin. “şunu yaparsan seni severim”  demeyin. “şunu yapmasana se seviyorum” deyin. Sevginizi ona sarılarak, öperek, gülümseyerek ve onay vererek belli edin. Hoşunuza gitmeyen bir davranışı sergilediğinde, çocuğun direk kendisini değil, davranışını eleştirin. “sen ne biçim çocuksun” deyip kızmak yerine “bu davranış hiç hoş değil” deyin.

Unutmayın ki her çocuk tektir. Özeldir. Kıymetini bilin. Keşke doğurmasaydım düşüncesi kafanızda  varsa yetiştirmek çok zor olur. Varlığını kabul etmeniz gerekir.

Onunla konuşun, fikirlerine önem verin. Size bir şey anlattığında dinlemeyi bilin. Bu sizin için önemli olmayabilir ama çocuğun kişisel gelişim becerisi için gereklidir. Hissettiklerini ciddiye alın, anlamaya çalışın. Şimdiden ona önemsemeyen davranışlar gösterirseniz ileride her şeyden çekinen öz saygısı olmayan bir birey olur. Eğer çocuğunuzdan bir isteğiniz varsa, açıkça konuşun.

Anladığı dilden anlatırsanız olumlu sonuç alırsınız. Çocuklar bazen yanlış davranışları bilerek yaparlar. Bu, dikkat çekmek içindir. Önemsemek ister. Çocuğunuzla yalnız vakit geçirmek, etkinliklerde bulunmak, oyun oynamak onun daha sevgi dolu olmasını sağlar ve davranışları pozitif yönde değişir. Sizin isteklerinizi yapması, bir şeyler başarıp göstermesi, kendini kanıtlamak ve onay almak içindir. Bunu fark edip beklediği ilgiyi gösterin.

Bazı Tavsiyeler 

Çocuğunuzla konuşurken onunla göz hizasında olun. Ayakta iseniz dizleriniz üzerine çökün. Ona saygı duyun. Çünkü çocukta olsa bir birey. Bazı şeyleri kendisi yapmak isteyebilir. Ayakkabı bağcıklarını bağlamak ve tek başına banyo etmek isteyebilir. Doğrusu öğrettikten sonra denemesine izin verin.

Ergenlikle İlgili 

Bu çağda çocuklarda sivilce, kilo bozukluğu, boy sorunu olabilir. Ona önemli olanın beden değil,  karakter ve huy güzelliğinin önemli olduğunu, sevilmek ve kabul görmek için güzel/yakışıklı olmasının şart olmadığını anlatmalısınız. Sahiplendiği özel eşyaları olabilir, günlük tutabilir. Saygı gösterin ve karıştırmayın. Eğer siz böyle yaparsanız, sizin ve başkalarının özel hayatına saygı duymayan bir birey yetişmiş olur. Tercihlerine de saygı gösterin. İstediği kazağı giysin mesela. Ve Duygularınızı paylaşın. İki arkadaş gibi.

“Çocuğuma Nasıl Özgüven Kazandırabilirim” hakkında 9 yorum

  1. Çocuklar ile iletişim kurarken, yaşlarına göre davranış sergilenmesi, bir başarı elde ettiğinde başarı ölçüsünde ödüllendirilmeli. Kendilerine görev ve sorumluluk yüklenmeli, bunları yerine getirirken mümkün olduğu kadar çocuğun kendisinin yapması sağlanmalıdır.

  2. Çok yararlı ve tüm anne-baba ve anne-baba adaylarının okuması ve dikkate alması gereken bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Çocuklarda özgüven faktörünü çoğu zaman atlayabiliyoruz maalesef. Daha çok dikkat etmekiyiz..

  3. bebek bekleyen bir aile icin cok guzel bir yazı olmuş. tesekkurler bu bilgiler icin. ben de umarım cocugumu busekilde yetiştirerek ozguvenli ve sevgi dolu yetiştirebilirim.

  4. Çocuklara çok fazla seminerler vereceğim bir meslek yapacağım ve sizin makalelerinizin özgürlüğü sayesinde yeni fikirler bulabiliyorum artik her yerde ayni cümle ve ifadeler bulunuyor ama sizin yazılarınız daha farklı teşekkürler açık net ve özgün yazılarınız icin

  5. bu makale cidden çok güzel bilgiler veriyor sayesinde kendi öğrencilerime özgüven yüklemesi yapabileceğim verdiği püf noktalar için teşekkür ederim

  6. Çocuğunuz ozguvenlidir sadece onu biraz daha yükseltin ona güvenin ve onu biraz serbets bırakın alışsın çevreye

  7. Çocukların doğduğu andan itibaren kişilik gelişimleri başlamakta ve çocuğa özgven kazandırmada ebeveynlerin rolü çok büyüktür. Yazıda da belirtildiği gibi çocuğun basit işleri kendisinin yapması sağlanmalı ve ona fırsat tanınmalıdır.

  8. Her yetişen özgüvenli çocuk, ileride özgüvenli bir birey olur. Toplumların bu yetişen özgüveni yüksek denemekten korkmayan öğrenen dolayısıyla başarılı bireylere çok ihtiyacı var

  9. Çocukları kilosu, boyu, saçı, kaşı, diye ayrılmaz çoçuklar. çoçukları özgüvenli ,anlayışlı,saygılı ,sevgi duygusu olarak yetiştilirse o çoçukta sağlam karakterli birey olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir