Çin Kendi İşlemcisini Üretmeye Kararlı

Bu pek de şaşırtıcı bir haber değil, çünkü dünyanın süper gücü olmaya başlayan Çin bütün endüstri kollarında ihtiyaç duyulan araç gereç ve donanımların, kendi ülkesinde üretilmesinden yana ve uzun vadeli bir vizyonun sonucu olarak 2050 yılına kadar tüm endüstri kollarında lider olma yolunda ilerliyor. Zaten elektronik ticaret rekabetinde en büyük rakibi ABD ve insanlar Çin ile ABD arasındaki çekişmenin sadece Huawei şirketine indirgenmiş olduğu gibi yanlış bir düşünce geliştirmişler. Çin –ABD rekabeti denildiğinde hemen akıllara Huawei şirketinin çok güçlü bir rakip olduğu ve ABD’yi zorladığı geliyor. Aslında Çin hiçbir endüstride dışa bağımlı olmak istemiyor. Bunu yapacak insan gücü, donanımı ve parası var. Çin neden bir işlemci geliştirip bu rekabette tek söz sahibi olamasın?

Çin AMD ve İNTEL Tahtını Ellerinden Alacak

Çin uzun vadeli amaçları içine, mevcut işlemcileri üreten firmaların yerine geçmeyi de yerleştirmiş. Son yıllarda özellikle bilgi teknolojileri tarafında artan rekabete bağlı olarak dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki ticaret Savaşı teknoloji ekseninde çok hızlı ilerliyor ve çok daha sert geçmeye de devam edecek. İşin arka tarafına bakıldığı zaman olayın çok daha köklü bir geçmişe sahip olduğu görülüyor. Çin 2000’li yıllardan çok önce teknoloji alanında gözünü 2050 yılında tek lider olmaya dikmişti. Çin özellikle bilgi teknolojileri alanında 2025 yılında bir hız artışına giderek, bu alandaki tüm donanımları tek başına üretmek istiyor.

2019 Yılında Çin Çok Fazla Çip İthal Etti

Çin gibi bir dünya devinin, sunucularda kullanılan RAM donanımlar, işlemci gibi parçaları dışarıdan temin etmesi büyük bir eksiklik olarak görülüyor. Sadece geçen yıl Çin bu tür donanımlar için 312 milyar dolar ödedi. Bu parayı neden ödediğini masaya yatıran Çin hem Güney Kore’yi süper güç haline getirmemek hem de dışa bağımlılığı azaltmak için çip üretim politikasını hızlandıracak. Ticaret savaşlarında Çin’in en çok çekindiği konu, ürünleri tedarik ettiği ülkelerin yerli yersiz ambargo uygulama ihtimalidir. 312 milyar doları çiplere ödeyen Çin, ABD ve Kore gibi ülkelerden Çip ve diğer donanımları satın alıyor. Bu donanımlar telefon sektöründe sirkülasyonu sağlayan hayati donanımlardır. Konu bu kadar önemli iken, Çin tüm gücünü birleştirerek üretimi artık kendi yapacak. Çin’de bu işi yapacak 3 önemli şirket var. Bir diğer haber ise Çin tarafından üretilen ve Microsoft yazılımına benzer bir yerli yazılımı 1 milyar insanın hizmetine vermiş durumda. Alt yapısı Linux olan bu işletim sisteminin ara yüzü Windows XP’nin aynısı… Çin kendi başına kopya çekmeden bir işletim sistemi yapamıyor mu? Şeklinde bir soru gelebilir ama bunun nedeni, zaten Çin kamu görevlilerinin alışık olduğu XP ya da Win10 gibi yazılımlara aşina olması ve yeni bir işletim sistemi ile kafa karışıklığına yol açmamak. Çünkü tamamen yeni bir sistem geliştirirse bunun da bir öğrenme süreci yükü olacak.

Çin İşlemcisini Nasıl Yapacak?

Var olan ABD işlemci x86 teknolojisini kullanıyor ve Çin de bundan farklı bir alt yapı kullanmayacak. Yani İNTEL ve AMD’nin açtığı yoldan ilerleyecek. Zaten ulaşılmış bir hedefe varmak için yeni maceralara ve milyarlarca dolar ARGE masraflarına gerek duymayan Çin, bu işlemcileri temel alarak kat çıkacak. Peki AMD ve İNTEL bu Çinli şirketlere çip üretimi için lisans verecek mi? Ticaret savaşları sürüyorken bu durum, düşmana kendi silahını vermek gibi olur ki, imkansız bir ihtimaldir. Bu durumda Çin ne yapabilir? X86 teknolojisine sahip olan AMD INTEL VIA ve DMP kuruluşları hali hazırda bu alt yapı üzerinden çip üretiyorlar. VIA Tayvan kökenli bir firma ve Çin’e uzak değil. Yani Çin bu şirketle yola çıkabilir. Çünkü bambaşka bir mimaride, farklı bir çip tasarımı da yazılıma uyum açısından sorunlar yaratacaktır. Çin’in seçenekleri oldukça dar ve kısıtlı. Ancak Çin akıllılık ederek AMD ile ortaklık anlaşması yapan kendi şirketi olan THATIC firması aracılığı ile 2015 yılından beri AMD ile yakın ilişki içinde. Yani Çin sadece ABD’ye bu konuda bağımlı değil. ZEN mimarisi ile HYGON adını verdiği bir takım işlemciler tasarlamıştı ve bu işlemci AMD alt yapısını kullanıyordu. Şu aralar ticari rekabet ve sonrasındaki Korona salgını bu planı durdurdu. Yine de Çin günümüzde 16 nanometre mimariye inşa ettiği ve 8 çekirdekli olan Kaixian KX 6000 adını verdiği bir işlemciyi geliştirdi bile. Fakat bu yolun sonu değil ve bu işlemcinin de geliştirilmesi gerekiyor. Çin tüm dünyaya satabileceği, İNTEL ve AMD’den geri kalmayacak ve ülkedeki tüm bilgisayarlarda kullanılacak milli bir işlemciyi ve RAM donanımlarını 2025 yılına kadar kesin olarak üretecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir