Blogger Seo Nasıl Yapılır?

Seo çalışmasının amacı blogunuzun arama motorlarında daha yukarılara çıkarak trafik akışının hızlandırılması ve sürekliliğinin devam etmesidir. Birçok blog kullanıcısı içerik üretirken SEO’yu dikkate almadığı için zamanla sayfaları kaybolup gidiyor. Blogunuzun görünürlüğünü sağlayabilmek için anahtar kelimelerin özenle seçilmesi ve özgün içeriklerin oluşturulması önemlidir.

Anahtar Kelime Seçimi

Instagram, Facebook, Youtube  gibi sosyal medya sayfalarında ve diğer web browserlar da anahtar kelime çalışmasının önemi büyüktür. Kullanıcıların arama yaptığı kelimelere göre bu sayfalardaki anahtar kelimeler eşleşerek özgün içeriklerin ön plana çıkması sağlanır. Örnek verecek olursak Google arama motoruna yazılan Kırmızı Elbise, Uzun Elbise, Elbise Kırmızı  vb.  her biri anahtar kelimedir. Anahtar kelimeler bazen 2 kelimeden fazla olabilir. 2’ den fazla olan anahtar kelimelere “Long Tail “ yani uzun kuyruk adı verilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde arama hacmi daralacağı için blog sayfasına daha az müşteri çeker fakat  büyük işletmeler için rekabet de avantaj sağlar. Örneğin ”Kısa Paletli Yırtmaçlı Çok Renkli Etek “ anahtar kelimesini Google’dan arattığınızda size spesifik ürünleri getirecektir. Modayı konu alan bir blogunuz var olsa bile elbiseyi bu kadar detaylı adlandıramayacağınız için ilk sayfalarda çıkma şansınız daha azdır.

Anahtar Kelime Analizi

Seçilen anahtar kelimenin trafik akışını analiz edebileceğiniz birçok analiz aracı bulunmaktadır. Özellikle yaygın kullanılan Google’ın uygulamalarına kolaylıkla web browser da ki uygulamalar sekmesinden erişerek analizlerinizi yapabilirsiniz. Bu araçlarla ilgili Youtube, Udemy  gibi video içerikli sitelerden bilgi edinebilirsiniz. Anahtar kelimenizi belirledikten sonra Google yazarak rakiplerinizin analizini mutlaka yapmalısınız. Rakiplerin bu kelimeyle ilgili ürettikleri içerikleri analiz ederek kendi sayfanız için öngörüde bulunabilirsiniz.

Semantik Kelimeleri Belirleme

Anahtar kelimelerimizin yardımcıları  ya da tamamlayıcı kelimeleri diyebiliriz. Örneğin tabu oyunu oynadığınızı düşünün  Uyku anahtar kelime yasak kelimeler ise yatak, gece, esnemek ve rüya  aslında bu yasak kelimeleri kullansak Uyku kelimesini anlatmak ne kadar kolay olur öyle değil mi?
Google algoritmasının içeriğinizi anlaması için yardımcı kelimeleri içeriğinizde kullanmanız çok önemlidir. Anahtar kelimenizi Google arama motoruna çıkarak ilk sıralarda çıkan web sitelerini inceleyip semantik kelimelerini yakalayabilirsiniz.

Blogger Seo Uyumlu İçerik Hazırlama

Önceliğiniz her zaman özgün içerikler üretmek olmalıdır. İçeriğiniz başlığında anahtar kelimenize ek eklemeden  yalın bir şekilde kullanmanızı öneriyoruz. İlk paragrafınızda da anahtar kelimenizi kullanarak içeriğinizin özetini yapmalısınız. Alt paragraflarda anlatacağınız konuyu başlıklar ile ayırarak ve resimlerle zenginleştirerek kullanıcının kolayca anlayabileceği bir içerik üretebilirsiniz. Alt paragrafların max 150 -250 kelimeden oluşmasını tavsiye ederiz. Yazım kurallarına nokta, virgül, ekler vb.  ye dikkat edin. Çıkış paragraflarınızda okuyucularınızın yorumlarını önemsediğinizi belirterek soru, öneri ve tavsiyelerini yazmasını isteyin. Böylelikle onlarla iletişim kurabilirsiniz ve  uzun vade de sadık bir okuyucu  kitlesine sahip olursunuz. İleri dönemde toplu etkinlikler yaparak katılımın artışını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir