Beden Dili Analizi Nasıl Yapılır?

Beden dili sayesinde karşımızdaki kişinin gergin mi, samimi mi, stresli mi, heyecanlı mı, hoşnut mu olduğunu, hatta yalan söyleyip söylemediğini anlayabiliriz. İnsanlarla daha iyi iletişim kurabilmek için beden dilini öğrenebilirsiniz. İş görüşmelerinde, sunumlarda, mülakatlarda, sosyal veya ikili ilişkilerde beden dilini bilmek sizi bir adım ileri taşır. Kişisel gelişim alanında belki de en önemli ve detaylı konulardan biridir beden dili analizi.

Beden Dili Neden Önemlidir? 

Beden dili günlük iletişimin %60 ını kapsar. (beden dilini nasıl kullandığımız, mimiklerimiz, duruşumuz, kıyafetlerimiz) Geriye kalan %40 lık kısmın u kelimeler, %30 u seslerdir. (ses tonumuz ve tonlama ile yapılan vurgular). Yüz Yüze iletişimin sadece u kelimelerden ibaret ise geriye kalan kısma daha çok önem verilmesi gerektiği aşikardır. Çok yakın bir arkadaşınız için bazen ”biz konuşmadan anlaşıyoruz” dediğiniz zamanlar olmuştur. Bunun sebebi arkadaşınız ile aranızda telepatik bir bağ olduğundan vs. değildir. Aslında sizin o arkadaşınızın beden dilini artık yorumlayabilir olmanızdandır. Birçok insanın asıl söylemek istediğini onlar konuşmadan anlasaydınız bu sizce de süper bir güç olmaz mıydı? İşte beden dili analizi ile bu süper güce ulaşmak mümkün.

Eller

Günlük hayatta iletişim sırasında karşı tarafa mesaj gönderirken en çok kullanılan uzvumuz ellerdir. Flört ederken, stresli olduğumuz durumlarda, karşı taraf ile konuşurken en çok eller kullanılmaktadır. Bu yüzden eller çok önemlidir. Karşı tarafla iletişim halindeyken eller kapalı veya vücuda sarılı bir şekilde ise bunun anlamı ”ben iletişime kapalıyım”dır. Tam tersi eller açık, avuç içleri karşı tarafa gösterecek şekilde konuşursanız bu,” ben dürüstüm, size doğruyu söylüyorum. ” anlamına gelir. Bu yüzden elleri gövdeyi kapatmayacak ve açık bir şekilde konumlandırmak gerekir.

Stres

Eller stres seviyemizi ele veren en büyük göstergedir. Peki, ellerden stres seviyesi nasıl anlaşılır? İnsanlar strese girdiklerinde bir yere dokunma ihtiyacı hissederler. Bunun sebebi dokunulan yerden güç alınmasıdır. Dizlere dokunmak, sunum yaparken bir kaleme dokunmak, bir masadan destek almak veya bir kağıda dokunmak olabilir. Eller birbirine kenetlenirse de anlaşılmalıdır ki karşı tarafta çok yoğun bir stres seviyesi mevcuttur.

Flört

Flört ederken ellerin konumunun analizi kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterir. Erkeklerin sahiplenme içgüdüsü vardır. Kendilerine ait olan şeylere dokunarak ona sahip olduklarını göstermektedirler. Bu bir araba, kadın olabilir. Eğer bir erkek size dokunuyorsa bu, sizi sahiplendiğini gösterir. Kadınlarda ise durum şu şekildedir: kadınların bilek içi erojen bölgedir. Kadınlar ise hoşlandıkları kişiye bilek içlerini gösterirler hatta hoşlantıları daha ileri seviyede ise bilek içlerine dokunurlar.

Tokalaşma

Karşı taraf ile tokalaşırken birden fazla eli tutuş şekli vardır. Bunlardan bir tanesi ölü balık denilen tutuş biçimi. Karşı tarafın elini çok gevşek tutarsanız buna ölü balık tutuşu denir. Bu tutuş biçimi ise ”Ben özgüvensiz biriyim” anlamına gelir ve karşı tarafta pek de olumlu bir izlenim bırakmaz. Bir diğer tutuş biçimi ise ”kemikkıran” diye adlandırılan tutuş biçimidir. Bu tutuş biçiminde ölübalık tutuşunun tam tersi karşı tarafın elini çok sert bir şekilde sıkarsanız bu ”ben çok agresif biriyim” anlamına gelir. Ve bu hareket de çok olumlu algılanmaz. Bu yüzden yapılacak en doğru tutuş biçimi çok gevşek olmayacak, çok da sıkı olmayacak biçimde ve elleriniz karşı tarafla paralel olacak şekilde el sıkışmaktır.

Bacaklar ve Ayaklar

Ayak içi ilginin göstergesidir. Eğer ayağınızın içini muhatabınıza yönlendirirseniz bu karşınızdakiyle ilgilendiğiniz anlamına gelir. Tam tersi durumda da muhatabınız size ayağının tersini gösteriyorsa bu da reddetme mesajı verir. Siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız eğer, başka bir deyişle karşınızdaki kişi sizin anlattıklarınızla ilgilenmiyor mesajını alırsanız yapacağınız şey ara vermektir. Ara vermekten kasıt, karşınızdaki kişiyi konuşturmaya çalışabilirsiniz.

Yukarıda anlatılanlar beden diliyle ilgili birkaç ipucu idi. Beden dili analizi çok geniş bir konudur ve kapsamlı eğitimleri vardır. Karşıdaki kişinin aslında ne söylemek istediğini başlı başına göstermez. Sadece bize ipucu sağlayabilir. Karşınızdaki kişinin beden dilini analiz edebilmeniz için çok iyi, ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekir. Karşınızdakini bir bütün olarak değerlendirmelisiniz.

“Beden Dili Analizi Nasıl Yapılır?” hakkında 1 yorum

  1. bu bilgileri öğrendiğim iyi oldu. beden dili gerçekten karşımızdaki insanı anlamak ve çözmek açısından da çok önemli. bundan sonra daha dikkatli analiz edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir